Könyvelő
A könyvelés a két fél (könyvelő és a vállalkozás) egyenrangú, egymást segítő együttműködése kell, hogy legyen, ami a megbízási szerződés aláírásával jön létre.
A könyvelés nem csak a törvényi előírások miatt fontos. Megfelelő szaktudással rendelkező könyvelő jelentős mennyiségű időt takaríthat meg a vállalkozás számára.
Milyen a jó könyvelő?
A könyvelő fontos ember észrevétlen, ha remekel – tartja a mondás.
A szaktudás és a precizitás alapvető követelmény egy könyvelő számára. Rendszeres továbbképzéseknek köszönhetően tisztában kell lennie a hatályos jogszabályokkal, rendelkezésekkel.
Ügyfélcentrikus. A könyvelő legyen könnyen elérhető ügyfele számára, ne kelljen napokat várni egy válaszra. Ha az ügyfél nem ért egy pénzügyi, adózással összefüggő fogalmat, törvényt, a könyvelő magyarázza el érthetően. Legyen állandó kommunikáció az ügyfél és a könyvelő között, ne csak annyi időre találkozzanak, amíg a könyvelő átveszi a bizonylatokat, és aláíratja ügyfelével az aláírandókat. A könyvelés minden feladatát vezetői szemlélettel, a tulajdonosok érdekeit szem előtt tartva látja el. Stabil számviteli háttér biztosításával, vállalkozás profiljának megismerésével, illetve adóoptimalizálással segítséget nyújt, hogy a vállalkozás még sikeresebb legyen.
Rendelkezzen felelősség biztosítással és vállaljon felelősséget a munkájáért.
A könyvelő akkor tud jól dolgozni, ha időben megkapja a munkájához szükséges adatokat, bizonylatokat. Nagyon fontos, hogy könyvelő és megbízója pontosan tisztázza, mi a könyvelő feladata, mit várnak el tőle és ez szerződésbe rögzítésre kerüljön.
A könyvelés kifejezetten összetett munka, mely számtalan részfeladatot foglal magába.
A könyvelő alapvető feladatai az alábbiak:
– számlák, bizonylatok törvény által előírt formában történő rögzítése
– könyvelésre kapott számlák ellenőrzése a hatályos pénzügyi és számviteli törvényeknek való megfelelés szempontjából
– adatszolgáltatás a hatóságok felé (bevallások elkészítése és beküldése)
– vállalkozás vezetője által kért kimutatások elkészítése
– éves beszámoló elkészítése (mérleg és eredménykimutatás, kiegészítő melléklet)
– a vállalkozás vezetőjének tájékoztatása a vállalkozást érintő, könyveléssel, adózással összefüggő törvényi változásokról
– figyelmeztetni a vállalkozás vezetőjét, ha a cég működésében szabálytalanságot, törvénytelenséget tapasztal
– külön megállapodás esetén bérszámfejtés
A könyvelő teljes rálátást kap a cég működésére ezért a kölcsönös bizalom elengedhetetlen feltétele a vállalkozó és a könyvelő együttműködésének.